Diyet Programı – Kritik Bir Soru: Gerçekten Aç mıyım?

Zayıflamak için bir diyet programı uygularken kendimizi bazı şeylere fazla kaptırıyoruz. Denediğimiz zayıflama yöntemleri çoğu kez bu yüzden işe yaramıyor. Örneğin, kalori saymak ve yediğimiz her şeyin gramını hesaplamak. Kalori hesabı elbette önemli. Ancak, işin matematiğine saplanıp kalınca asıl önemli olan şeyi unutuyoruz. Bu, tabiatın diyetimizle ilgili en önemli sinyali: Açlık seviyesi.

Diyet programı uygulayan çoğu insan gibi siz de bu güçlü tetikleyiciyi duymazdan geliyor olabilirsiniz. Bu yüzden denediğiniz tüm o zayıflama yöntemleri boşa gidiyor.

Diyet Programı  Kritik Bir Soru: Gerçekten Aç mıyım?

Çoktan doyduğunuz halde tabağınızdaki her şeyi silip süpürüyor musunuz?

Eğer tabağınız bitene kadar doymuş hissetmiyorsanız, açlık seviyenizle ilgili sinyalleri duymuyor, görmüyor, hissetmiyorsunuz demektir.

Önce, kendinize “Gerçekten aç mıyım?” diye sorun. Sonra bir iki gününüzü açlık seviyesi sinyallerini dinlemeye ayırın.

Gerçekten aç olup olmadığınızı anlamak için şu soruları sorun:

 

 • Midenizin boş olduğunu hissediyor musunuz?
 • Enerjinizin düştüğünü gözlemliyor musunuz?
 • Susuzluk hissine mi kapıldınız?

 

Gerçekten aç olmadığınız halde sürekli yeme isteği sadece sizde yok. Bu, yaygın bir problem. Aslında, bazı sigara tiryakilerinin yaşadığı duruma benziyor: Dudak tiryakiliği.

Aç değilsiniz ama bir şeyler atıştırmak istiyorsunuz. Minik atıştırmaların sizi kesmeyeceğini de çok iyi biliyorsunuz.

Sadece acıktığımız için yediğimiz günler geride kaldı. Çocukluğumuzda! Yemek için, duygusal gel gitler, sosyal hayatımız, yeni lezzetlerle tanışma dürtümüz gibi başka sebepler de var.

Eğer yemeğin en temel fonksiyonuna odaklanırsanız, aşırı yeme eğiliminin önüne geçebilirsiniz. Önce şunu tekrarlayın: Bedenim ve zihnim düzgün çalışsın diye yiyorum; yemek sadece bir araç, asla amaç değil. Ardından, doyduktan sonra yemeye, yani aşırı yemeye devam ederseniz olacak şeylere bir bakın:

 

 • Hastalanacaksınız
 • Hazımsızlık çekeceksiniz
 • Şiştiğinizi hissedeceksiniz
 • Fermuarınızı gevşetmeniz gerekecek
 • Anında kilo alacaksınız
 • Başarısız olduğunuzu düşüneceksiniz ve bu da daha çok duygusal yeme bozukluğuna sebep olacak.

 

Denediğiniz zayıflama yöntemleri, yürüdüğünüz zayıflamanın yolları ne zaman işe yarar? Kilo verme yöntemleri ne zaman gerçekten kilo vermenizi sağlar?

Doyduğunuz anda yemeyi keserseniz, bedeniniz ve zihniniz buna hemen uyum sağlayacak. Doğal ve sağlıklı kilonuza hemen kavuşacaksınız. Zayıflamak için uyguladığınız diyet programı başarıya ulaşacak. Evet zor ama imkansız değil! Eğer imkansız diyorsanız, şimdi vazgeçin, hiç boşuna kasmayın. Çünkü bu kadar temel bir şeyi uygulama gücünü bulamıyorsanız, hiçbir diyet programı size yardımcı olamaz. (Kalıcı zayıflık için sağlıklı atıştırmalıklar mı istiyorsunuz? Bu yazıda harika bir atıştırmalık bulacaksınız.)

Diyet Programı  Kritik Bir Soru: Gerçekten Aç mıyım?Diyet Programı  Kritik Bir Soru: Gerçekten Aç mıyım?

Yazar: fitolmak.com

Bu yazıyı paylaşın:

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© 2012-2019 FitOlmak.com Tüm Hakları Saklıdır ve Kopyalanamaz