İsveç Diyeti – Diyet Listeleri

İsveç diyeti haftada 4-7 kilo vereceğinizi garanti eden bir diyet programı.

Bu diyet oldukça iddialı başlıklar taşıyor, mesela istediğiniz kadar yiyebileceğinizi ve buna rağmen kilo vereceğinizi iddia ediyor. İsveç diyeti yorumları da bunu gösteriyor. Çoğu yorum, İsveç diyetiyle zayıflayanlar tarafından yazılıyor. Yani bu diyetin arkası sağlam.

İsveç diyetiyle haftada 4-7 kilo verileceği iddiası başlangıçta biraz uçuk gelse de, İsveç diyeti bilimsel bir gerçeğe dayandığından “neden olmasın, şartlar uygunsa herkes haftada 4-7 kilo verebilir” diyoruz. İsveç diyetini besleyen bu bilimsel gerçek şöyle: Yemeklerde kullandığımız bazı malzemeler kalori ve yağ yakıcı özellik taşıyor. Bu malzemeler, kaloriyi resmen daha vücutta yer etmeden yakıyor.

Böyle avantajlı malzemeler varken neden yemekleri avantajı olmayanlar ile yapalım ki! Bu malzemelerin neler olduğunu birazdan açıklayacağız ve İsveç diyeti için tasarlanmış bir alışveriş listesi vereceğiz. Takip edin.

Bu diyeti istediğiniz kadar sürdürebilirsiniz. Yeri gelmişken şunu da belirtelim. Piyasada İsveç diyeti adıyla verilen bazı listeler var. Örneğin, bu diyet listeleri için “13 günden fazla yapmayın” deniyor. Bu diyetlerin İsveç diyeti ile hiçbir alakası yok. Bir liste İsveç diyeti mi değil mi, anlamak için en basit yöntem “sürdürülebilir” bir diyet programı olup olmadığına bakmak. İsveç diyeti istediğiniz kadar yapabileceğiniz bir diyet. Hayat boyunca devam edebilirsiniz. Ne de olsa sağlıklı beslenme ve kalıcı zayıflık üzerine kurulu.

 İsveç Diyeti  Diyet Listeleri

İsveç diyeti nedir?

İsveç diyeti düşük karbonhidrat ve yüksek yağ alımına dayanan bir sistem. Tabii burada bahsedilen yağ “iyi yağ” veya “doğal yağ” olarak bilinen doğal süt kreması, zeytinyağ gibi yağlar. Ekmek, makarna ve patates gibi karbonhidrat depolarını, zayıflamak için kullandığınız diyet listesinin dışında bırakıyorsunuz. Yerine seçtiğiniz yiyeceklerin şu özellikleri olmalı:

 

 • Sindirim sisteminizi periyodik yani düzenli olarak temizlemeli ve daha sağlıklı bir sindirim sistemine kavuşmanızı sağlamalı.
 • Enerji veren doğal besinlerden seçilmeli.
 • Kan şekerinizi düşürmeli, çünkü kan şekeriniz düştükçe daha çok yağ yakar ve zayıflarsınız. Kan şekeriniz yüksek ise vücudunuz aldığınız besinleri yakmak yerine onları zararlı yağlar haline getirir ve vücutta depolar. Yani şişmanlarsınız.

 

İsveç diyeti şu anda piyasada bulunan diyet programları arasında en sağlıklı olanlardan. Çünkü vücudun gerçek ihtiyacı olan besinleri almanızı sağlıyor. Ayrıca Omega 3 ve Omega 6 tüketimini dengeliyor.

Günümüzde gereğinden fazla Omega 6 aldığımızı biliyor muydunuz? Çünkü çok fazla sentetik yağ kullanıyoruz. Ayçicek yağı olsun, fındık yağı olsun, pek çok işlemden geçenleri satın alıyoruz. Margarinde ve dışardan aldığınız pastane ürünlerinde de çok fazla sentetik yağ var.

Şöyle düşünün; dedelerimizin ninelerimizin zamanında obezite ve diyabet var mıydı? Hayır. Çünkü onlar işlenmiş malzeme ile yemek yapmazlardı. Doğal şeker kullanırlar ve margarini bilmezlerdi bile. Ve makarna yemezlerdi.

İyi de hiç makarna yemeyecek miyiz? Hatta bazı diyetler makarna öneriyor, onların olayı ne? Eğer İsveç diyeti uygulayacaksanız makarna dahil pek çok yiyeceği hayatınızdan bir nebze de olsa çıkaracaksınız. Patates, glütenli yiyecekler ve kan şekerinizi yükseltecek diğer yiyecekler sizin için mazide kalacak. Karbonhidrat ihtiyacınızı, uygun sebzelerden ve kuruyemişten karşılayacaksınız.

Sebze ve kuruyemiş demişken… Yurtdışında, diğer pek çok ülkede zayıflamak istiyorum diyenler uygun sebze ve kuruyemiş bulamıyor. Bu yüzden bir endüstri yaratıldı ve besin takviyesi adıyla ürünler satılmaya başlandı.

Besin takviyeleri ile güçlendirilmiş bir diyet harikalar yaratabilir. Ancak unutmayın ki burası Türkiye ve besin takviyesi kullanana kadar doğalını, işlenmemişini, en güzelini pazar ve marketlerde bulmak mümkün. Ve aktarlarda tabii ki. Batı ülkelerinin çoğunda aktar kültürü olmadığı için, doğalını kullanmak yerine besin takviyesi alıyorlar. Tabii bizim burda bulamayacağımız ürünler de var. Özellikle “berry” (çilek, kiraz) cinsi besinler için besin takviyesi alabilirsiniz.

İsveç diyeti yazı dizisi:

İsveç Diyeti – Diyet Listeleri

İsveç diyeti yapanlar için alışveriş listesi

Mucize İsveç Diyeti Çorbası Tarifi

İsveç Diyeti Yapanlar İçin İlk 7 Gün Programı

 

 

Diyetinizi her yerde yapabileceğiniz çok kolay bir spor programıyla desteklemek için: 7 Günlük Egzersiz Planı

İsveç Diyeti  Diyet Listeleriİsveç Diyeti  Diyet Listeleri

Yazar: fitolmak.com

Bu yazıyı paylaşın:

7 Yorumlar

 1. 13 14 kg fazlam var ve sigara iciyorum 41 yasindayim

  Cevap Yazın
 2. BN 24 yasndym 73 kiloym çok gizli kilo veryrm ama geri alyrmm

  Cevap Yazın
 3. mrb ben çarşamba günü 13 günü bitirdim çokda rahat geçti diyetim zararlı yazıyor heryerde 3 ay beklemek gerekiyor diyorllar burdada her zaman yapabilirsiniz yazıyor hangisi dogrudur zararlı olurmu tekrar başlasam ? Bir de bu diyet listesi sürdürülebiliyorsa devamı varmı yoksaaynı 13 günü tekrarmı edelim ?

  Cevap Yazın
  • 6 gün aralarla diyeti tekrar edebilirsiniz. Ara verdiğinizde metabolizmanızın yavaşlamaması için bol su için, egzersiz yapın ve metabolizma hızlandırıcı bitki çayları için.

   Cevap Yazın
 4. Bayım ben 18 yaşında 170 boy 88 kıloyum sigara içiyorum spor salonuna yeni başladım ve bu diyet i nasıl yapmamı onerirsiniz

  Cevap Yazın
 5. Ben 11 yaşındayım 35 kiloyum 29-30 kilo olmak istiyorum

  Cevap Yazın

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© 2012-2019 FitOlmak.com Tüm Hakları Saklıdır ve Kopyalanamaz