Erkekler İçin Diyet Programı – Niçin Farklısınız?

Piyasadaki çoğu diyet programı kadınlar düşünülerek tasarlanıyor. Diyet kitapları kadınları çekecek şekilde pazarlanıyor. Erkekler için zayıflama sanki mitolojik bir olgu ve erkeklere uygun diyet programı bir efsane… Erkek, fitness, diyet gibi kelimeler yan yana geldiğinde kafa hemen “bodybuilding”e kayıyor. Oysa çoğu erkek “şişirmek” değil, zayıflamak ve kas yapmak istiyor.

Erkekler için uygun bir diyet programı bulmak çok zor.

Üniseks bir diyet programı bulup kendinize göre modifiye edebilirsiniz. Zaten zayıflamak için mutlaka modifiye edilmiş bir diyet programına ihtiyacınız var. Neden mi?

 1. Fizyolojik olarak farklısınız – Öncelikle, erkekler kadınlardan daha kaslıdır. Hem kadınlar hem erkekler, hepimiz genetik olarak vücudun belirli bölgelerinde yağ depolamaya programlandık. Ancak, kadınlar çocuk doğurmaya da programlılar. Bu yüzden en çok kalça, basen ve karın bölgelerinde yağ biriktirirler. Erkekler ise daha yağsız ve ince bir vücut kitlesine sahiptir.Vücut kitlemiz metabolizma hızımızı belirleyen en önemli faktör. Bu yüzden ince yapılı ve kaslı erkeklerin metabolizması daha hızlı çalışır. Fazla kilo almadan istedikleri kadar yemek yiyebilirler. Ayrıca, erkeklik hormonu testosteron erkeklerin daha hızlı kas yapmasını sağlar. Böylece daha hızlı kalori yakarız.

  Diyetinizi modifiye ederken, testosteron ve yağ yakıcı hormonları harekete geçiren yiyecekler seçmelisiniz.

 2. Daha hareketlisiniz – Kadınların hiç hoşlanmadığı bir gerçek var. Erkekler daha çok yer ama daha az kilo alırlar. Çünkü, kadınlar çoğu kez aksini savunsa da, erkeklerin onlara oranla daha hareketli olduğunu kabul etmek zorundalar. Kendinizi gözlemleyin. Fiziksel olarak ne kadar aktifsiniz? Asansör yerine merdiveni tercih ettiğiniz, arabanızı biraz daha uzağa park edip yürüdüğünüz, maça gittiğiniz, arkadaşlarınızla paintball ayarladığınız günleri düşünün. Kadınların çoğunda bu tür hareketler yoktur. Erkeklerin egosunu tatmin eden ve zihnini rahatlatan pek çok spor dalı, çoğu kadın için hiçbir şey ifade etmez. Ve çoğu kadın, çekiciliğini kaybedeceğini düşündüğünden kas yapıcı egzersizlere yüz vermez. Tabii ki istisnalar kaideyi bozmaz. Diyetinizi modifiye ederken, daha kalorili yiyecekler seçin. Çünkü, piyasadaki diyetlerin çoğu kadın vücudunun kalori ihtiyaçlarına göre tasarlanıyor.
 3. Metabolizma hızınız size avantaj sağlıyor – Bu bir “kim daha hızlı zayıflayacak” yarışı değil, ama olsaydı, erkekler sırf metabolizmaları daha hızlı çalışıyor diye bu yarışı kazanırdı. Ancak şunu da unutmayın; cinsiyet metabolizmayı etkileyen onlarca faktörden sadece biri. Daha çok ince kasa sahip olmanız da bir avantaj, çünkü ince kaslar siz uyurken bile kalori yakıyor. Maalesef pek çok diyet listesi hazırlanırken bu özellikleriniz göz ardı ediliyor. Diyetinizi modifiye ederken, kas yapıcı ve metabolizma hızlandırıcı gıda takviyelerinden mutlaka yardım alın.
 4. Vücudunuz farklı yiyeceklere ihtiyaç duyuyor – Dışarda, kalabalık bir restoranda yemek yiyorsunuz. Etrafınıza şöyle bir bakın. Kaç kadının önünde salata var? Peki kaç erkek salata siparişi vermiş? Diyet yapan kadınlar için salataya talim etmek artık eskisi kadar zor değil. Hem alıştılar hem artık daha çok malzeme seçeneği var. Erkekler için ise durum farklı. Siz, et yemek istiyorsunuz. Yemelisiniz de. Proteine ihtiyacınız var. Ancak et tabağınızı zayıflamak için yeniden tasarlayabilirsiniz. Etin yanına ekmek ve makarna yerine sebze alın. Çünkü lifli yiyeceklere ihtiyacınız var.Diyetinizi modifiye ederken, protein ağırlıklı her yiyeceğin yanına biraz olsun sebze katın. Kimse sizi etten vazgeçiremez. Ancak şunu da unutmayın; artık çok farklı sebzeler Türk pazarında yer buluyor. Annenizin boğazınıza tıktığı ıspanak sizi sebzeden soğutmuş olabilir, ama kuşkonmaza bayılacaksınız.Erkekler İçin Diyet Programı  Niçin Farklısınız?

  Gördüğünüz gibi, çoğu açıdan avantajlısınız ancak popüler diyet programları sizin karakteristiklerinizi görmezden geliyor olabilir. Diyet programlarının “kadınsı” şekilde tasarlanıp paketlenmesi sizi sinir ediyor da olabilir. Bir de şöyle bir durum var; erkekler sağlıkları alarm vermedikçe göbeği, yağı, gıdıyı kafaya takmıyorlar. Zayıflamaya kadınlar kadar istek duymuyorlar. Ama sizin öyle olmadığınızı biliyoruz. Siz,

  1. Sağlıklı,

  2. Formda ve zinde,

  3. Seksi,

  … olmak istiyorsunuz. Olacaksınız da! Halterci gibi görünmeden vücut yapmanın mümkün olduğuna inanın. Yukarıda bahsettiğimiz, sizi farklı kılan özelliklerinizin iyice farkına varın. Bir diyet programı bulun ve onu kendinize göre modifiye edin. Size özel sayfalarımızın takibinde olun ve diğer sayfalarımızda bulacağınız zayıflama yöntemlerini uygulamayı da es geçmeyin. (Not: 7 Günlük Egzersiz Planı için buraya tıklayın. Her gün 1 hareket yapmanızı gerektiren bu basit plan hem kadınlar hem erkekler için tasarlandı.)

Erkekler İçin Diyet Programı  Niçin Farklısınız?Erkekler İçin Diyet Programı  Niçin Farklısınız?

Yazar: fitolmak.com

Bu yazıyı paylaşın:

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© 2012-2019 FitOlmak.com Tüm Hakları Saklıdır ve Kopyalanamaz