Bir Koşu Bandı Hayatınızı Nasıl Değiştirir?

Bir koşu bandı (treadmill) alıp egzersize başladığınızda hayatınız değişecek. Nasıl mı?

Zayıflamak düşündüğünüz kadar zor değil. Hele ki teknolojinin emrinize amade olduğu şu günlerde. “Aldığından daha fazla kalori yak” diye özetleyebileceğimiz zayıflama yöntemi bile tek başına yeterli. Ancak, hızlı zayıflama ve sağlıklı zayıflama gibi farklı kulvarlara girdiğimizde işler değişiyor. Zayıflama hareketleri ile güçlendirilmiş bir program uygulamazsanız, hızlı zayıflama tamamen yalan olur. Sağlıklı zayıflama ise yine egzersiz yapmaya bağlı. Ayrıca kalıcı zayıflama ve kilo verdikten sonra formda kalmak sadece egzersizle mümkün.

Yani, sırf düzgün bir diyet uygulayarak da zayıflayabilirsiniz. Ama hızlı, sağlıklı, kalıcı zayıflama sadece diyetle olmaz. Egzersiz yapmalısınız. Düzenli egzersize açılan kapının anahtarı ise, bir koşu bandı edinmek.

Nasıl kilo verdiğiniz çok önemli. Hızlı, çabuk ve trend diyetler uzun vadede hiçbir işinize yaramayacak. Belki 1 – 2 beden küçüleceksiniz ama o kilolar bir süre sonra size geri dönecek. Kendinizi aç bırakmak zayıflamanın en berbat yolu.

Koşu bantları işte bu noktada devreye giriyor. Bir koşu bandı aldığınızda yürümeye başlayacaksınız ki yürümek en etkili zayıflama yöntemleri arasında sayılıyor.

Bir Koşu Bandı Hayatınızı Nasıl Değiştirir?

Peki niye koşu bandı alasınız ki? Dışarı çıkıp yürüyemez misiniz?

Pek çoğumuz buna üşeniyoruz. Dışardayken bile yürümüyoruz. Eğer çalışıyorsanız kendinize şunu sorun: Kaç kere servisten bir durak erken inip yürüdünüz? Veya arabanızı iki adım öteye park etmek zorunda kaldığınız kaç seferde “öff şimdi yürüyecek miyim” diye serzenişte bulundunuz? Çalışmayanlar için de geçerli olabilecek sorular bunlar. Kaç kere sırf fazladan yürüme olmasın diye pazar yerine markete gittiniz?

Bu tür üşengeçliklere kapılmanızı ve hareketsiz kalıp hantallaşmanızı engellemek için, koşu bandı almak müthiş bir çözüm.

Bir diğer sorun ise, maalesef yaşadığımız şehirlerde düzgün yürüyüş parkurlarının olmaması. Çok az semtimizde böyle bir rahatlık var ve görünen o ki, o alanlar da egzersizden başka kaygıları olanlar tarafından istila edilmiş durumda.

Ayrıca, dışarı çıkıp yürüyüş yapmak yerine koşu bandı almanın daha teknik ve önemli bir sebebi daha var. Zayıflamak istiyorum diyorsunuz ama bu sebebi büyük ihtimalle bilmiyorsunuz: Dizde ve bilekte oluşan pek çok sakatlık ve diğer sağlık sorunları, ayaklarımızın sürekli sert bir tabanda hareket etmesinden oluşur. Beton veya asfalt zeminde koşmak, hatta yürümek eklem yerlerinize basınç uygular.

Koşu bandı ise pek çok açıdan tampon görevi görür, örneğin düz bir zemin sağlar. Başlangıç için sırf bu özellik bile size büyük avantaj sağlar. Koşu bandında çalışmaya başladıktan itibaren birkaç gün içinde sadece vücudunuzdaki yağ ve stres oranı değil, kötü kolestrol ve kan basıncınız da normale doğru gitmeye başlar.

Zayıflamak istiyorum diyen pek çok kişinin farkında olmadığı bir şey daha var. Koşu bandında çalışırken vücudumuzdaki bütün kaslar bu çalışmanın bir parçası haline geliyor. Yani hepsi çalışıyor. Böylece sadece bacaklar ve baldırlar değil, kollar, göğüs ve kalçalar da forma giriyor.

Koşu bandında çalışmak istediğiniz hızı ve dereceyi tek bir tuşla ayarlayabiliyorsunuz. Bu, koşu bandının fitness aletleri arasındaki popülaritesini artırıyor.

Günde sadece 30 dakika zayıflama hareketleri yaparak vücudunuzun şeklini değiştirebilirsiniz.

Peki bu iş bu kadar basitse, niçin herkes yapmıyor?

Çünkü her sabah veya her akşam fitness kıyafetleri kuşanıp spor salonuna gitmek herkesin yaşam tarzına uymuyor. Üstelik, spor salonuna gittiğinizde boş bir koşu bandı bulamayabilirsiniz.

Evinize bir koşu bandı aldığınızda, bu sorunu da çözmüş oluyorsunuz. Yaşam tarzınızın tanıdığı imkanlar dahilinde, istediğiniz saatlerde koşu bandında çalışabilir, kalori yakabilir, fazla yağlardan kurtulabilir, vücudunuzu şekillendirebilirsiniz.

Koşu bandı hiçbir zaman sıkıcılaşmıyor. Çünkü egzersiz rutininizi değiştirme özgürlüğüne sahipsiniz. Yürüyebilir, jogging yapabilir veya koşabilirsiniz. Bunları yaparken kitap veya dergi okuyabilir, hatta televizyon seyredebilirsiniz. Favori dizinizi izlemek için akşamları 3 saatinizi televizyon başında mı geçiriyorsunuz? Bu 3 saatin 30 dakikasını koşu bandında geçirin.

Koşu bandı, bütün bir yıl boyunca kullanabileceğiniz harika bir fitness aleti. Sınır yok. Zayıflamanın en kolay yolu. Günde sadece 30 dakika ayıramıyorsanız, zayıflamayı cidden unutun.

Bir Koşu Bandı Hayatınızı Nasıl Değiştirir?Bir Koşu Bandı Hayatınızı Nasıl Değiştirir?

Yazar: fitolmak.com

Bu yazıyı paylaşın:

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© 2012-2019 FitOlmak.com Tüm Hakları Saklıdır ve Kopyalanamaz