Koşu Bandı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Zayıflama yöntemleri arasında yürüyüş ve koşunun yeri ayrıdır. Hızlı, sağlıklı ve kalıcı zayıflama için neden bir koşu bandı – yürüyüş bandı – edinmeniz gerektiğini Bir Koşu Bandı Hayatınızı Nasıl Değiştirir? başlıklı yazımızda anlatmıştık. Koşu bandı kullanımı çok kolay ve pratiktir.

Öncelikle, koşu bandı sizin uygun bir egzersiz aleti mi, ona karar verin.

Şöyle düşünün: Sağlığınız ve dış görünümünüz için yapacağınız en önemli yatırımlardan birine hazırlanıyorsunuz. Sonuçta, hiç kullanmayacaksanız veya elbise askısı gibi kullanacaksanız, koşu bandı almanın anlamı yok.

Herkes zayıflamak ister ama zayıflamak için motivasyon lazım. O motivasyon sizde var mı? Zayıflamak istiyorum derken gözleriniz parlıyor mu?

İşte koşu bandı almak için 3 harika sebep:

  1. Koşu bandı size zaman kazandırır. Uygun bir spor programı hazırlar, her gün yapacağım diye karar alır ve evinizde, istediğiniz zaman spor yapabilirsiniz. Sürekli salona gitmenize gerek yok.
  2. Koşu bandı sayesinde, o eski tuhaf huyunuzdan vazgeçersiniz. Hangi huy mu? Bahane üretmek! Evinizde, elinizin altında harika bir fitness aleti var. Bahane bulmaya artık gerek yok.
  3. Çoğumuz “evdeki sorumluluklar yüzünden spora zaman kalmıyor” diyoruz. Evinizdeki koşu bandı bunu değiştirecek. Çocukları evde bırakıp spora gidemem gibi bahaneler geçmişte kalacak. Siz koşu bandında çalışırken çocuklarınız aynı odada ev ödevlerini yapabilir; fırına koyduğunuz yemek pişer; çamaşırlar yıkanır.

Üniversitelerin yaptığı pek çok test ve araştırma şu sonucu ortaya çıkardı: Koşu bandında düşük tempolu bile yürüseniz, 1 saatte 705 – 865 kalori arasında yakıyorsunuz. Koşu bandı, fitness aletleri arasında en çok kalori yakanı. Bu konuda sadece eliptik bisikletkondisyon bisikleti – onunla yarışabiliyor.

Peki, koşu bandı alırken nelere dikkat etmeli?

Koşu Bandı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

1 – Yeriniz var mı?

Öncelikle bakmanız gereken şey, evinizde uygun yer var mı? Eğer küçük bir evde yaşıyorsanız veya eviniz büyük ama boş yeriniz yoksa, büyük bir koşu bandı istemiyorsunuz demektir. Koşu bandını koymak için ne kadarlık bir alanınız olduğundan emin olun. Neyse ki koşu bantları boyut açısından çeşitlilik gösteriyor. Evinize uygun birini mutlaka bulursunuz.

2 – Bütçeniz ne kadar?

Koşu bandı veya herhangi bir fitness aleti alırken şöyle düşünün: Fuzuli bir harcama yapmıyorsunuz; sağlığınız ve güzelliğiniz için iyi bir yatırım yapıyorsunuz.

Sağlam bir piyasa araştırması yapın. İhtiyacınızı karşılayacak koşu bandının özelliklerini belirleyin. Unutmayın ki, ucuz etin yahnisi yavan olur. Bütçenizde koşu bandı için yer açarken sizi uzun yıllar götürecek bir alternatif belirlemeye özen gösterin.

Zayıflamak için yola çıktınız, iyi görünmek ve sağlıklı olmak istiyorsunuz. Bu amacınızı gerçekleştirmek için en cafcaflı fitness aletlerine ihtiyacınız yok. Piyasada birçok basit düzenekli, kullanımı kolay, pratik, yer kaplamayan koşu bandı var. Biri mutlaka ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uyacaktır.

3 – Nasıl bir egzersiz planınız var? Koşu bandı egzersiz programı hazırladınız mı?

Koşu bandı alırken önemli noktalardan biri de bu. Daha çok yürüyecek misiniz, koşacak mısınız? Her gün kaç saat egzersiz yapacaksınız? Kardiyo çalışmalarınız ağırlıklı mı olacak? Ağırlık da çalışacak mısınız? Amacınız büyük ihtimalle şu: Balon gibi şişirilmiş süper kahramanlara benzemeden zayıflamak ve kas yapmak istiyorsunuz. Bu yüzden de basit egzersiz programı uygulayacaksınız. Öyleyse en basitinden, bütçe dostu ve pratik bir koşu bandı alabilirsiniz.

4 – Koşu bandı özellikleri

Bu noktada sormanız gereken çok soru var: Maksimum hızı nedir? Her kullanımdan önce programlamanız gerekiyor mu? Yoksa hafızaya kaydedebilir misiniz? Yürüme bandı, oturma yeri ve kemeri ortopedik mi? Çalışırken gürültü çıkarıyor mu? Yeni koşu bantlarında televizyon ekranı, kitap tutacağı, müzikçalar gibi özellikler var. Sizin bunlara ihtiyacınız var mı? Nabız monitörü nasıl çalışıyor? Kalp atış hızınızı ölçen bir monitörü var mı? Garanti belgesi kaç yıllık?

5 – Panik düğmesi var mı?

Diyelim ki koşu bandında egzersiz yaparken bir şeyler ters gitti. İncinme, burkulma, nefes darlığı gibi. Koşu bandını anında durduran bir mekanizmaya ihtiyacınız var. Her şeyi tek “tık”la hallettiğimiz şu günlerde, üstünde panik düğmesi olmayan koşu bandı yok gibi. Yine de seçerken buna dikkat edin. Tek tuşla kapatabilir misiniz? Otomatik kapama düğmesi kolay erişebileceğiniz bir yerde mi?

Koşu bandı alırken nelere dikkat etmeli, artık biliyorsunuz. İhtiyacınızı görecek uygun bir model seçebilirsiniz. İyi alışverişler.

Koşu Bandı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?Koşu Bandı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Yazar: fitolmak.com

Bu yazıyı paylaşın:

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© 2012-2019 FitOlmak.com Tüm Hakları Saklıdır ve Kopyalanamaz