Göbek Eritme Görevine Hazır mısınız?

Kaçırmış olabilirsiniz diye tekrar soralım: Göbek eritme görevine hazır mısınız?

Zayıflamak için diyet yapmaya başladığımızda odaklandığımız birkaç nokta var. Belki farkında değilsiniz ama odaklandığımız şeylerden biri de, diğer “şişmanlar”. Kendi yağlarımızdan kurtulmaya çalışırken diğerlerini izlemeyi seviyoruz. Büyük ihtimalle, empati kurma ihtiyacı hissettiğimiz için. Yada kendimize “beteri de var” demeyi sevdiğimizden.

Bu, kötü bir alışkanlık değil. Aksine, etrafınızda ne kadar çok kilolu insanın olduğunu fark etmek ve onları gözlemlemek, durumun ciddiyetini anlamanıza yardımcı olabilir. Bazen hepimizin şok etkisine ihtiyacı var. Önemli olan, etkiye nasıl tepki vereceğiniz. Oturup diğerlerini izlemeye devam mı edeceksiniz? Yoksa “yeter artık” deyip ipleri elinize mi alacaksınız?

Etrafınıza bakın. Kaç kişi birazcık kilolu? Kaç kişi oldukça kilolu? Kaç kişi aşırı kilolu? Kaç erkek, kadın, genç ve çocuk fazla kilolardan oluşan o öldürücü yükün altında eziliyor? Bazıları kendiyle dalga geçiyor, bazılarıyla başkaları dalga geçiyor.

Karın yağları için uydurulmuş alaycı laflarla durumu hafifletmeye çalışıyoruz. Davlumbaz, yarım dünya, dombili, can simidi… Oysa durumu değil, göbeği hafifletmemiz lazım. Çünkü o göbek bizi öldürüyor!

Göbek Eritme Görevine Hazır mısınız?

Elbette ki hiçbirimiz iki metre öteden giden bir göbeğe sahip olmayı istemedik. Kontrol edemediğimiz pek çok şey, mesela geçip giden yıllar, nedense göbekte birikti. Bir ara 20’li yaşlara doğru heyecanla koşturan fit insanlardık. Şimdilerde ise… eh, pek fit değiliz.

Yıllar geçtikçe daha da meşgul insanlar oluyoruz. Hep çok yoğunuz. Hep çok işimiz var. Sürekli yeni sorumluluklar alıyoruz. Aldığımız her yeni sorumluluk, her yeni meşguliyet sağlığımızla ilgili şeyleri “yapılacaklar” listemizde bir alt sıraya itiyor.

Çoğumuz aslında obur insanlar değiliz. Yani, aşırı yiyip içmemizin sebebi karakterle açıklanamaz. Göbeği salmamızın en büyük nedeni, oburluk gibi karakter şımarıklıkları değil. Hayat tarzımız ve stres, daha büyük nedenler.

Okul yıllarında, sınav stresiydi, derse yetişmekti, ödevlerdi, sosyal ortama karışmaktı derken beslenmemizi fazlasıyla ihmal ediyoruz. Hızlı, ucuz ve ayaküstü yenebilecek şeylere yoğunlaşıyoruz.

Çalışmaya başladığımızda ise, iki yakamız bir araya gelsin diye koştururken en büyük kilo alma nedenlerinden birini hayatımıza davet ediyoruz: Yorgunluk. Bitkin bir halde eve geldiğinizde ne yapmak istiyorsunuz? Sağlıklı bir sofra hazırlamak için çaba harcamaya takatiniz oluyor mu? Yoksa buzdolabını açıp tıka basa doymaya mı bakıyorsunuz?

Okul yok, iş yok. Yaşam tarzınız ev hayatı üzerine kurulu. Bu kez, göbekte birikimin sebebi büyük ölçüde tembelliğiniz. Televizyon karşısına geçip, dengeli beslenme üzerine yapılan sabah programlarını izlemek çok keyifli. Ama mutfağa girince işler değişiyor. Alışkanlıklarınızı bir yana bırakmak zor geliyor.

Spor yapmak çok zor. Hele bu sıcakta! Yürüyüşe çıkmak çok zor. Bu soğukta mümkün değil! Göbekte yağlar biriktikçe sporu veya yürüyüşe çıkmayı daha çok düşünür oluyoruz. Ama aksiyon yok! Böylece stres seviyemiz yükseliyor. Stres yükseldikçe daha çok yemeye başlıyoruz. Hep çok yoğun, çok yorgun, çok bitkiniz.

Bir an için çok iyiyiz, çok iyi hissediyoruz, çok iyi görünüyoruz. Sonra hayatın karmaşası içinde kendimize bakmayı unutuyoruz. “Face’e koyarım” diye poz verdiğimiz o yeni fotoğrafa dehşet içinde bakıyoruz: “Ne ara kilo aldım?”

Şok etkisine doğru tepkiyle cevap vermelisiniz. En doğru tepki ise göbek eritmeye karar vermeniz. Göbek eritme görevinize hemen başlayın. Göbek eritme yöntemleri arasından günlük hayatınızda hemen uygulayabileceğiniz 1 – 2 tanesini seçin. Göbek eritme diyeti yapabilirsiniz. Göbek eritme bandı alabilirsiniz. Göbek eritme hareketleri yapabilirsiniz. Yeter ki, oyalanmayı bırakın. O göbek sizi öldürmeden, siz onu öldürün.

Göbek Eritme Görevine Hazır mısınız?Göbek Eritme Görevine Hazır mısınız?

Yazar: fitolmak.com

Bu yazıyı paylaşın:

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© 2012-2019 FitOlmak.com Tüm Hakları Saklıdır ve Kopyalanamaz