Kişisel Gelişim ve Başarı

Kişisel gelişim ve başarı ne zaman ve nerede başlar? Başarı nedir? Kişisel başarı ulaşılması güç bir hedef mi?

Hayatta her şeyin bir amacı vardır ve bazen bir amaç başka bir amacı doğurur. Sorunlarla baş edemediğiniz zamanlarda kendinizi korku kafesinin içine hapsetmek yerine onlarla yüzleşin, üzerine gidin ve amacınıza odaklanın. Amaca ulaşmanın sandığınız kadar zor olmadığını göreceksiniz.

Kişisel gelişim ve başarı eş zamanlı olarak ne zaman ve nerede başlar? İşte size kişisel başarı için denenmiş ve kanıtlanmış 10 yöntem:

  1. Her ne olursa olsun kendinizi başarısız hissetmeyi ve öyle düşünmeyi bırakın. Çünkü başarısız değilsiniz.
  2. Kendinize acımayın. Manevi güzelliğinize konsantre olun.
  3. Çevrenizde bunalım içerisinde olan insanları dinleyin, onlara yardım edin ama onlarla birlikte bunalıma girmeyin. Sizi çok kolay bir şekilde kendi bulundukları noktaya çekebilirler.
  4. Dünya alacağımız dersler için büyük bir oda, fakat yapacağımız hatalar için yeterince büyük değil. Kendinizi çaresiz bir kader mahkumu gibi hissetmeyin. Eğer ki bir sınavda başarısız olduysanız mutlaka bir başka sınav daha vardır. Sonraki sınavlarda başarılı olma ihtimaliniz çok yüksek!
  5. Kendinize güvenin, sahip olduklarınız için şükredin ve kendinizi takdir edin.
  6. Kendinize anlamlı ve ulaşılabilir amaçlar seçin. Ulaşılamaz hedefler sizi hayal kırıklığına uğratacaktır.
  7. İyimser olun. İnsanların başarılı olmaları iyimser ya da kötümser olmalarına bağlıdır. Pozitif davranışlara sahip olmak için çaba gösterin. Ne olduğunuz ya da olmadığınız önemli değil, önemli olan ne olabileceğinizdir.
  8. Mutsuz musunuz? O halde değişime ihtiyacınız var demektir. Mutsuz olduğunuzun farkına vardığınız anda bunu kendinize itiraf edin ve kendinizi koruma altına alın. Belki bunu başarmak sizi başlarda zorlayacaktır ama bunu başardığınızı, karamsarlığı bıraktığınızı görmek sizi başarıya ulaşmak konusunda teşvik edecektir.
  9. Etrafınızdaki insanların dediklerini dinleyin, söylenenlere kulak asın. Kimi zaman sizi mutlu edecek güzel sözler söyleseler de kimi zaman hoşunuza gitmeyecek sözler de duyabilirsiniz. Bu sözler sizi yıldırmasın. Kişisel gelişiminiz için her türlü eleştiriye açık olmalı ve değişim gerektiren noktaları değiştirmelisiniz.
  10. Çevrenizde gelişen her olaya tepki değil yanıt verin. Bu olaylar sizi direkt etkilesin ya da etkilemesin, bunların üzerinde düşünün ve çözüme odaklanın. Tepki vermeniz demek nedenleri atlamış olmanız demektir. Bu da daha çok mutsuzluk ve hayal kırıklığı yaşayabileceğiniz anlamına gelir.

Kişisel gelişim ve başarı zor hedefler gibi görünse de, bu ikisine eş zamanlı ulaşmak sizin elinizde. Kendinize güvenin, inanın ve kendinizle yüzleşin. Başarıya ulaşmak düşündüğünüzden daha da kolay.

Kişisel Gelişim ve BaşarıKişisel Gelişim ve Başarı

Yazar: fitolmak.com

Bu yazıyı paylaşın:

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© 2012-2019 FitOlmak.com Tüm Hakları Saklıdır ve Kopyalanamaz