Kişisel Gelişim İçin İlk Adım: Karar Vermek

Kişisel gelişim için ilk adımı atmak adına önce şunları kabul etmeniz gerekiyor: Hayat, seçimleriniz ve aldığınız kararlardan oluşur. Başarıya giden yolda kendi kararlarınızı verin ve hayatınızın iplerini elinize alın. Sorumluluğun tamamen sizde olduğunu hatırlayın.

Hayat bir yol haritası gibidir, içinde uzun ve kısa birçok yollar barındırır. Bazen yol düz de olsa takılabileceğimiz taşlar vardır. Bazen de o yol virajlı olsa bile dümdüz ilerleyebiliriz; hiçbir engele takılmadan!

Hayat yolculuğumuzda o kadar çok yol vardır ki, çoğu zaman hangi yolu seçeceğimiz bize düşen bir karardır. Kişisel gelişim için mutluluk ve başarıya giden doğru yolu seçmek sandığımız kadar zor değildir.

Aldığımız kararın bizi gerçekten nereye götüreceğinden emin olamayız, bunun hiçbir garantisi yoktur. İlk olarak yapmamız gereken şey hayatımızda gerçekten neye ihtiyacımız olduğunun farkına varmaktır. Tüm kalbimizle birine aşık olduğumuzda bunun geri dönülmez bir yol olduğunun garantisi yoktur. Şöhret ve servet sahibi olmanın da bizi mutlu edeceğine dair bir garantisi yoktur. Kısacası hayatımızda, yaşamımıza etkisini kontrol edemeyeceğimiz birçok olasılık vardır. Aldığımız kararlar üzerindeki en önemli nokta oluşacak farklı olaylar karşısında ne tepki verdiğimizdir.

Hayatta kendimiz için seçtiğimiz her doğru yol, en başta bizi mutlu edecektir ve yola koyulmak için motivasyonumuzu sağlayacaktır.

Sabah uyandığımız andan itibaren kendimizle ilgili kararlar almaya başlıyoruz; kahvaltıda ne yiyeceğimizden gideceğimiz yere nasıl ulaşacağımıza, ne giyeceğimizden akşam eve geldiğimizde ne izleyeceğimize kadar. Aslında gün içerisinde hayatımızla ilgili ne kadar çok karar veriyoruz!

Karar verme becerinizi geliştirmek için kendinizi iyi tanımalısınız ve hedeflerinizi belirlemelisiniz.

Kişisel gelişim için önemli bir adım: Öncelikle neye karar vermeniz gerektiğine karar verin. Olaya geniş bir açıdan bakın, büyük resmi görmeye çalışın, etraflıca düşünün ve ne istediğinizi anlayın.

Zamanı iyi kullanın. Karar vereceğiniz konuyla ilgili araştırma yapın, bilgi toplayın. Bu gerçekten ne istediğinize karar vermeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

Alternatifler yaratın. Karşınıza çıkan her problem karşısında mutlaka başka bir yolunuz olsun.

Her alternatifin sonucunu düşünün.

Pratik olun. Bulduğunuz her çözüm uygulanabilir olsun.

Yaratıcı olun. Risk alın. Kararınızı belirleyin.

Verdiğiniz kararı hayata geçirmek için beklemeyin.

Böylece, kişisel gelişim için ilk aşamayı kaydetmiş olacaksınız.

Kişisel Gelişim İçin İlk Adım: Karar VermekKişisel Gelişim İçin İlk Adım: Karar Vermek

Yazar: fitolmak.com

Bu yazıyı paylaşın:

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© 2012-2019 FitOlmak.com Tüm Hakları Saklıdır ve Kopyalanamaz