Kişisel Gelişim | Mutluluk İçin 6 Küçük Adım

Carpe Diem: Günü yakala

Ruhsal ve kişisel mutluluğu yakalamak ve her daim pozitif ve mutlu olmak uzun vadeli bir yolculuktur. Ancak, kişisel gelişim ve daimi mutluluk için yola çıktığımızda ilk adım kısa vadeli mutluluğu yakalamaktan geçer.

Kısa vadeli mutluluğun şifresi ise çok basit: Günü Yakala!

Bir yerden bir yere koşturmayla geçen, çoğu zaman ofiste, evde, okulda stres altında olduğumuz günlük hayatın bu olağan karmaşasında yapılacak işler bu kadar çokken, aşılması gereken engeller mevcutken; hepimiz kendimizi arka plana atar, zamanın akıp gitmesine ister istemez izin veririz. O kadar ki, her günün bitişinde bir günün daha hızla akıp geçmiş olmasına derin bir oh çekeriz. Aslında yarınımızın bile garanti olmadığı şu dünyada her geçen günün hatta her anın ne kadar da önemli olduğunu çoktan unutmuş olduğumuzun farkında değilizdir.

Yapmamız gereken, zamanı geri çeviremeyeceğimize göre, hayatı ıskalamamak, her anımızın kıymetini bilmek! Geriye dönüp baktığımızda pişmanlıklar ve keşkelerle dolu cümleler kurmak yerine, her anı dolu dolu yaşamak en doğrusu.

Aslında metropollere hapsolmuş bizler için mutluluk çok uzaklarda değil, içimizde bir yerlerde. Günlük hayat telaşına kapılıp, kendimizi ve sosyal hayatımızı unutmak bize mutsuzluktan ve asık bir surattan başka bir şey vermez.  Bunun yerine, hayatta nelerden keyif aldığımızı keşfedip günlük hayatımızın içine bunları serpiştirmemiz gerekiyor.

  1. Müzik dinlemek enerji depolamamızı sağlar. Yolda giderken radyoda hareketli bir şeyler açıp dinleyin. İşyerinde kulaklığı takın ve kısa bir süre de olsa eğlenceli bir şarkıya kendinizi kaptırın.
  2. Spor yapın! Spor yapmak zinde hissetmenizi ve miskinliği üzerinizden atmanıza yarayacaktır. Eğer spor salonuna gidemiyorsanız ya da “vaktim kısıtlı” diyorsanız her gün 15 dakikanızı egzersiz yapmaya ayırın. Ya da otobüsten, metrodan bir durak önce inip kısa bir yürüyüş yapın. Kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz!
  3. Arkadaşlarınızla vakit geçirin! Yoğun ve yorucu bir iş gününün ardından birkaç arkadaşla buluşup kahve keyfi yapmak inanın rahatlamanızı ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Arkadaşlarınızla hoş sohbete dalınca gün içerisindeki stresli dakikalardan çok uzakta olacaksınız.
  1. Romantik komedi tarzında bir film ya da sürükleyici bir roman birkaç saatliğine günün karmaşasından uzaklaşıp hayal dünyasına girmenize neden olacak.
  1. Alışveriş yapın! Alışveriş yapmak hele ki kadınların vazgeçilmez tutkusudur. Gergin bir günün ardından birkaç mağaza gezmek ve kendinize bir iki parça yeni şeyler almak tatmin olmanızı sağlar.
  2. Dans edin! Müziğin sesini açın, aynanın karşısına geçin ve sanki sahnedeymişçesine dans edin. Stresi tüm vücudunuzdan ve zihninizden attığını fark etmeniz çok zaman almayacaktır.

 

Bunlar sadece birkaç ufak öneri. Bunları kişiselleştirin. Size keyif veren ve gününüze renk katan şeyleri keşfedin ve onları uygulayın. Yastığa başınızı koyduğunuzda göreceksiniz ki gün sizin için o kadar da kötü geçmemiş ve biten bir günden keyifli anlar çıkarmayı başarmışsınız.

Kişisel Gelişim | Mutluluk İçin 6 Küçük AdımKişisel Gelişim | Mutluluk İçin 6 Küçük Adım

Yazar: fitolmak.com

Bu yazıyı paylaşın:

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© 2012-2019 FitOlmak.com Tüm Hakları Saklıdır ve Kopyalanamaz