Kişisel Gelişim Soruları | Kendinize Sormanız Gereken 10 Soru

Kişisel gelişim soruları sizi kişisel gelişim sürecine hazırlar, motivasyon açısından size fayda sağlar. Kişisel gelişim için ön hazırlık yapmalısınız. Şunları deneyerek başlayabilirsiniz:

Olabildiğiniz kadar mutlu hissetmeye çalışın. Hayatınızda olup biten şeylerden, etrafınızda gelişen olaylardan hoşnut olduğunuzu varsayın. Tabii ki gerçek hayat koşullarında böyle düşünmek her zaman kolay olmayacaktır. Bunun için çabanız daha derin ve anlamlı olmalıdır. Sorunların üzerine gitmelisiniz. Bu sizin için can sıkıcı olmamalı. Sorunlarla başa çıkmayı ertelememelisiniz. Hayatınız boyunca çocuklar gibi heyecanlı ve istekli olmalısınız.

Kişisel gelişim soruları bu noktada size çok yardımcı olacak. İşte size kendinize sormanız gereken 10 soru. Kişisel gelişiminize, kendinize şu soruları sormakla başlayabilirsiniz;

  1. Gerçekten ne istiyorum?

Bu soru yıllardır sorulur. Popülerliğini ve geçerliliğini hiç yitirmez. Hayatınızda yapmak istediğiniz birçok şey vardır ancak gün içerisinde bu işleri yapabileceğiniz zamanınız sınırlıdır.

Kendinizi geliştirme yönünde küçük bir adım atmanız gerektiğinin farkına varmalısınız ve ne istediğinizi bilmelisiniz.

  1. Gerçekten değişmeli miyim?

Kişisel gelişim içinde değişimi barındırır. İnsanlar zaman içerisinde değişirler, değişmeyi isterler. Hayatınızda gerçekten değiştirmek istediğiniz şey üzerine yoğunlaşmalısınız. Başlangıçta kendinizi dinleyin ve kendinizi akışa bırakın.

  1. Hedefim ne?

Hedefler koymak ve hedefe göre planlar yapıp çalışmak işinizi kolaylaştıracaktır. Hedeflerinizi sıralayın. Hedefsiz çalışırsanız gelişiminizde zorluklarla karşılaşırsınız. Unutmayın, başarı ve mutluluğu size hedefleriniz getirecektir.

  1. Beni ne mutlu eder?

Mutluluk insanlar için hayati önem taşır. Mutlu olmanız ve nerede mutlu olduğunuz –yani mutluluk duyduğunuz noktalar- tutum ve davranışlarınızı geliştirmek için gereklidir. Nerede mutluysanız orada olun!

  1. Beni huzursuz eden nedir?

Sizi huzursuz eden durumları bildiğinizde, bu olumsuz durumlardan uzaklaşabilir, bunun sonucunda doğacak üzüntü ve hayal kırıklıklarından korunabilirsiniz.

  1. Negatif davranışlar beni etkiliyor mu?

Birlikte vakit geçirdiğiniz insanlar, hayata bakış açınızı ve hayat karşısındaki duruşunuzu etkileyebilir. Eğer ki çevrenizdeki insanların negatif davranışlarından etkileniyorsanız gerekli önlemleri almalısınız.

  1. Beni ne motive eder?

Hedefinizi belirlediniz. Hedeflediğiniz şeye ulaşmak için gerekli olan şey ona motive olmanızdır. Evinizde, arabanızda, ofisinizde, çantanızda hedefinizi hatırlatacak resim, not ya da objelere yer verin. Panonuza post-it yapıştırmak, cüzdanınızda küçük bir liste taşımak gibi minik tüyolar işinize yarayabilir.

  1. Geçmişte ne kadar yol kat ettim?

Geçmişi gözünüzde canlandırın ve geçmişte nerede, ne kadar yol kat ettiğinizi düşünün. Hedeflerinize ulaşabildiniz mi? Ulaştıysanız nasıl ve ne kadar sürede ulaştınız? Ulaşamadıysanız niçin ulaşamadınız? Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar, kendi başarılarınızı ve hatalarınızı görmenizi sağlayacaktır.

  1. Gelecekte nerede olacağım?

Hayal kurmaktan çekinmeyin. Gelecekte kendinizi nerede görmek istiyorsanız gözünüzü kapatın ve kendinizi orada canlandırın. Bu, hayallerinizi somutlaştırmanızı sağlayacaktır.

10. Beni harekete ne geçirir?

Kendinizi harekete geçirecek ve motive edecek öncelikli kişi yine kendinizsiniz. Kendinizi en iyi siz tanırsınız. Nelerin sizi hedeflerinize ulaşmakta tetikleyeceğinin farkında olun.

Kişisel Gelişim Soruları | Kendinize Sormanız Gereken 10 Soru

Kişisel gelişim soruları her zaman için kendi lehinize kullanabileceğiniz, motivasyon ve başarı için tetiğini çekebileceğiniz silahlardır. Kullanmaktan çekinmeyin. Özellikle kötü hissettiğiniz anlarda bu 10 soruyu kendinize tekrar sorabilirsiniz.

Kişisel Gelişim Soruları | Kendinize Sormanız Gereken 10 SoruKişisel Gelişim Soruları | Kendinize Sormanız Gereken 10 Soru

Yazar: fitolmak.com

Bu yazıyı paylaşın:

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© 2012-2019 FitOlmak.com Tüm Hakları Saklıdır ve Kopyalanamaz