Zayıflamak istiyorum 100 Püf Noktası – 1-5

Zayıflamak istiyorum diyen herkes, bu püf noktalarını takip etmeli ve uygulamalı. Yazı Dizisi

100 Püf Noktası – 1-5

1 – Planla

Zayıflamak için yapmanız gereken ilk şey, sağlam bir plan yapmak. Bu aşamada, hem kısa vadeli hem uzun vadeli amaçlarınızı kağıt üzerinde göreceksiniz. Niçin zayıflamak istiyorsunuz? Ne kadar zamanda ne kadar kilo vermeyi hedefliyorsunuz? Hedef kilonuza ulaştığınızda diyete ve spora devam etmek için daha fazla motivasyona ihtiyacınız olacak. O motivasyonu nereden bulacaksınız?

Doğru planlarsanız ve planlarınızı kağıda dökerseniz, kendiniz için etkili bir zayıflama kılavuzu hazırlamış olacaksınız. Bu da sizi motive edecek.

2 – İzle

Zayıflama hareketleri ile oluşturulmuş bir spor programı, bildiğimiz zayıflama yöntemleri arasında en sağlıklı ve hızlı olanı. Peki spor karşılaşmalarını izlemek?

Bunun bana ne yararı olacak ki” diye düşünebilirsiniz. Ancak beynimiz gizemli bir çalışma sistemine sahip. Spor yapan insanları izlediğimizde beynimize pek çok sinyal gidiyor. Stadlarda veya televizyonda gördüğümüz fit sporcular bizi olumlu yönde motive ediyor. Onlar gibi görünmek istiyoruz. Onların yaptıkları sporu yapmak istiyoruz.

Tek mesele, spora başlamak!

3 – Düzgün dur

Zayıflamak için atacağımız en önemli adımlardan biri de bu. Ayaktayken, otururken veya uzandığınızda, vücudunuzun doğru şekilde durduğundan emin olmalısınız.

Böylece, doğru şekilde nefes alıp verdiğimizden de emin oluruz. Oksijenin vücuda doğru şekilde yayılması, hücrelerin doğru çalışmasını sağlar. Yağ yakıcı hücreler görevini yerine getirir ve yağ taşıyan hücreleri yok eder.

Ayrıca, doğru vücut şekline sahip olmak daha fit görünmenizi sağlar. Örneğin, dik durursanız karın kaslarınız ortaya çıkar. 5 kilo verdiğinizde 7 kilo vermiş gibi görünürsünüz.

Zayıflamak istiyorum 100 Püf Noktası – 1 5

4 – Avantajın var mı?

Kilolu olmak size hayatta ne gibi avantajlar sağlıyor? Bunların listesini yapın. Hiçbir avantajı yok, değil mi? Bunu görmek bile zayıflamak için sizi motive edecektir. Zayıflamak istiyorum diyor ve daha çok motivasyona ihtiyaç duyuyorsanız, kilolu olmanın dezavantajlarını listeleyin.

Örneğin, kilo aldıkça sevdiğiniz giysilerin içine girmek zorlaşıyor. Ayaklarınız da vücudunuzla birlikte kilo alıyor ve istediğiniz ayakkabıyı giyemeyecek hale geliyorsunuz. Sevdiğiniz makyaj ve saç tarzından bile vazgeçmeniz gerekiyor. Makyaj kısmı dışında, bu dezavantajları sadece kadınlar yaşamıyor. Erkekler için de aynı şeyler geçerli. Kadınların biraz daha fazla dezavantajı olabilir. Ama bu, erkekler için, şişman olmanın dezavantajları yok demek değil.

Estetik kaygılar bir yana, fazla kilolar sağlığınızı tehdit ediyor. Ve sosyal yaşantınızı da. Vüdunuzda biriken yağlar yüzünden daha çabuk yoruluyorsunuz. Bazı aktiviteleri ise hiç yapamıyorsunuz.

5 – Bir köpek sahiplen

Bu, zayıflamak istiyorum diyen herkesin uygulayabileceği bir püf noktası değil. Ama yine de listemizde yer almalıydı. Çünkü, yapılan bütün bilimsel araştırmalar, köpek sahiplerinin diğer insanlara oranla daha fit olduğunu ispatlıyor. İnanmıyorsanız, insanların köpeklerini gezdirdikleri parklara doğru bir yürüyüşe çıkın. Çoğu köpek sahibinin şişman olmadığını göreceksiniz.

Bunun sebebi, köpek sahiplerinin diğerlerine göre daha çok günlük fiziksel aktivite yapıyor olması. Her gün yürüyüş yapmak zorunda olmaları ve hareketli köpeklerini oyunlarla oyalamak durumunda kalmaları. Böylece köpek sahipleri farkında olmadan kalori yakıyorlar.

Evet, zayıflamak istiyorum diyen herkese göre değil. Ama, hayvanseverseniz ve eviniz de müsaitse, neden olmasın?

Zayıflamak istiyorum 100 Püf Noktası – 1 5Zayıflamak istiyorum 100 Püf Noktası – 1 5

Yazar: fitolmak.com

Bu yazıyı paylaşın:

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© 2012-2019 FitOlmak.com Tüm Hakları Saklıdır ve Kopyalanamaz